
Vektoreid kasutatakse palju magnet- ja elektriväljade kirjeldamises ning teiste sujuvalt muutuvate keskkondade kirjelduses.
Vektorites on alati olemas suund ja suurust näitav pikkus/magnituut. Tavaliselt tähistatakse neid noolega sümboli kohal ja/või jämedamas trükis sümboliga.
Näiteid vektorist, mis tähistab 30 meetrist asukoha muutust.
Kuigi vektorid võivad kirjeldada 0-3 mõõtmelisi asju käib füüsikas toimuv 3D ruumis ning vastavaid vektortehteid võib vaja minna.
x, y ja z koordinaate tähistatakse tavaliselt vastavalt i, j ja k'ga.
Lihtsamaks näiteks vektoriga väljendatud suurusest on liikuva objekti kineetiline energia, mis mõjub põhiliselt ühes kitsas suunas mitte kõigile ümberolijatele.

Vektorite liitmisel leiab kauguse algus ja lõppkoha vahel sarnaselt illustreeritud A+B=R vektoritega. Tehes täisnurkse kolmnurga, kus vektor on hüpotenuus, saab leida vektori pikkuse hüpotenuusi leidmise valemiga.
Kalkulaatori abil saab hüpotenuusi rollis vektori pikkuse abil leida x ja y servade pikkused teades nurkasid.
Lihtsamaks vektorite korrutamise tehteks on skalaraarkorrutis.





Korrutamise käigus on suureks erinevuseks eri x, y ja z telje koordinaatide läbisegi korrutamine.
Võib-olla lihtsama moodusena saab ka vektorkorrutise puhul lihtsalt vektorite numbrilised pikkused omavahel korrutada aga erinevalt skalaarkorrutisest korrutatakse tulemus läbi vektorite vahelise nurga siinusega.
Füüsikas kasutatakse vektorkorrutisi tihti laenguga osakesele mõjuva magnetvälja kirjeldamiseks.


Vektorkorrutise suunda saab leida parema käe reegliga. Kui parema käe sirged sõrmed on vektor A suunas ning kõverduvad vektor B suunas, siis sirutatud põial on vektorkorrutise suunas.
Parema ja vasaku käe reeglid on kätega illustreeritavad meeldejätmise viisid generaatorite ja mootorite käitumise kirjeldamiseks. Mõlemal juhul on kõik 3 vektorit omavahel 90 kraadiste nurkade all.


No comments:
Post a Comment