Plasmaekraan


LCD

Polariseeritud valguse filtrid blokeerivad ka osades suundades mineva valguse, mis teeb LCD ekraanil olevad sümbolid mõne nurga alt mittenähtavaks.

LCD ekraanidel võib olla sama palju värve kui teistel ekraanidel kuid sellised ekraanid ei kasuta ainult vedelkristalle. Vedelkristallidega reguleeritakse nendes heledust ja tumedust kuid valgus ja värvid luuakse tavaliselt LED valgustitega või sarnaselt plasmaekraaniga fluorestsentsi abil.
LED ekraanid


Eeliseks on väike elektrikulu ja kiire ümberlülitumine voolu tekitamisel ja lõpetamisel. Sõltuvalt n ja p materjalide valikule saab luua LED valgusteid infrapuna kuni UV valguse tekitamiseks kuid sama materjali paari korral on kiirguse lainepikkus järjepidevalt sama.
LED valgustid töötavad ka valguse detektorina üldiselt ilma, et neid peaks muutma (erandiks oleks sobivat lainepikkust blokeeriv kate). Kui diood saab sama või lühema lainepikkusega valgust, mida see muidu kiirgaks, siis tekitab see muutusi elektrivoolus.
LED ekraanid kasutavad neid valgusteid LCD kihi taga. LED dioodidega valitakse valgus ja värv ning LCD kihiga pimedad ja valged alad. Kui LCD kiht puuduks, siis jäävad kontrastid nõrgemaks.

Valguse allikaks on benseenirõngaid sisaldavad orgaanilised ained, mis tekitavad elektri mõjul valgust.
Signaali saatmine õigele pikslile

Passive-matrix variandi korral pandakse ühe piksli jaoks ristisuunas olevad elektroodid, millest üks on kindlal real ja teine kindlas tulbas. Elektroodi materjaliks on tavaliselt ITO. Piksli aktiveerimiseks saadetakse laeng näiteks tulba elektroodile ja samaaegselt aktiveeritakse maandav laengut vastu võtva rea elektrood.
Active-matrix puhul on ekraanil palju väikeseid kondensaatoreid ja transistoreid. Vool saadetakse korraga tervele reale kuid teised read lülitatakse selleks ajaks välja. Diood laseb piisava pingega voolul minna õigele pikslile. Kondensaator suudab laengut hoida kuni järgmise ettenähtud kaadrini. Erinevate voltide kasutamisel saab luua erinevaid värvitoone. Pinge valikuga saab tavaliselt luua 256 tooni ja kui värviekraanis on igas pikslis 3 eri värviga alapikslit, siis nendega saab luua 256 x 256 x 256 =16,77 miljonit värvitooni.
Transistorid võivad lülitina käituda n ja p pooljuhtide elektrilisel mõjutamisel. Näiteks vool võib dioodis tõmmata elektrone ja auke üksteisest eemale (n ja p ühendatakse vastavalt + ja - elektroodiga) takistades sellega voolu läbimist jättes alles laenguta osakesed kuid kui tekitatakse vooluringe, mis surub neid üksteise poole (ühendades n ja p vastavalt samalaenguliste - ja + elektroodiga), siis paraneb nendevaheline elektrijuhtivus.
No comments:
Post a Comment