Füüsikas on paljud valemid integraalidega leitavad ning seda eriti sujuvalt muutuvaid sündmuseid kirjeldavates valemites.
Pisihoiatuseks kukkusin integraalide teema ülikoolis 3 aasta järjest läbi ja sellest kujunes kerge õpitud suutmatustunne seda mõista kuigi nüüd oli see arusaadavam ning oli eelnevalt tekkinud vajadus sellest aru saada.
Sujuvalt muutuvate väärtuste korral tähistatakse integraalidega kõigi nende muutuvate väärtuste summat kõvera alla jääva pindalana.
Muutuse sümbol on kolmnurk, mis lisatakse vastava muutuva väärtuse ette.
Näide ülemise valemi kasutamisest pindala leidmisest:
Näiteid integraalide kasutusaladest:
Gravitatsiooni potentsiaalse energia valem. Alguskohaks on lõputus väikseima energiaga ja lähimaks kohaks mingi kaugus planeedist. Gravitatsioonijõu valem on integraali all peaaegu samasugune nagu tavaliselt ning sellega läbikorrutamiseks lisati muutus raadiuses.
Joonintegraale kasutatakse tihti magnetväljade ja elektriväljade kirjeldamiseks. Nende puhul korrutatakse erinevaid vektoreid. Näiteks esimene vektor näitab elektri või magnetvälja tugevust ja suunda (ülal E) ning teine vektor (ülal ds) võib olla selles väljas liikuva asja kiirus ja suund. Nende vektorite korrutamisel saaks leida välja mõju vastava liikumisega objektile ning joonintegraalis on sellised väiksed näiteks välja mõju tugevust näitavad vektorkorrutised kokku liidetud, et summana võtta kokku välja mõju kogu selles vaatlusaluses teelõigus.
Pisiosad ringlusest on leitavad kiiruse ja teelõigu vektorkorrutistena. Koosinus on nurk nende vektorite vahel ja kui need on täpselt samasuunalised (nurk 0 kraadi), siis on cos väärtus 1 aga 90 kraadise suunaerinevuse korral on cos väärtus 0. Ringluses liidetakse need pisitehted kokku ja kuigi dl puhul võidakse võtta täisring ei tähenda see, et ringlev mass püsiks sellel rajal. Ringluse väärtus tuleb lihtsalt seda suurem mida täpsemalt see ringlus ringi käib ja ka mida kiiremini see liigub. Kui C ringist käib vool otse läbi (C asub koses või keset hoovust), siis kokkuvõtteks ei tule ringlusel nullist erinevat väärtust (ühes ringi osas võib vool kattuda ringijupi sihiga kuid teises rõnga osas oleks need vastassuunalised ehk 180 kraadi all ja cos(180)=-1, mistõttu teine pool ringi tuleks negatiivse väärtusega ja nulliks kogusumma).
No comments:
Post a Comment